Akşamları evinin yatak odasında kaydettiği, tasarım ve mimari içerikli 99% Invisible isimli bağımsız radyo programını daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için, 2013 yılında başlattığı Kickstarter kampanyası ile tam 375,000$ yatırım toplamayı başararak bir fenomene dönüşen Roman Mars‘ı belki tanıyanlarınız vardır.

Roman Mars’ın bayrak tasarımları hakkındaki TED konuşmasını izleyince, pek çok şehrin ve özellikle Amerika eyaletlerinin kendilerine ait bayraklarının olduğunu öğrendim.

Bu konuşmasında Mars, bayrak bilimine (vexillology) göre iyi bir bayrak tasarımının nasıl olması gerektiği hakkında pratik bilgiler paylaşıyor. İyi ve kötü bayrak tasarımı örnekleriyle bu kuralları daha da iyi anlamamızı sağlıyor.

North American Vexillological Association’ın açıkladığı prensiplere göre iyi bir bayrak tasarımı bu 5 kritere uygun olmalı:

  1. Sade - (Keep it simple)
  2. Anlamlı semboller kullanılmalı - (Use meaningful symbolism)
  3. 2 veya 3 basit renk(kırmızı, beyaz, mavi, yeşil, sarı, siyah) kullanılmalı - (Use two to three basic colors)
  4. Yazı veya damga kullanılmamalı - (No lettering or seals of any kind)
  5. Ayırt edici, kendine özgün olmalı - (Be distinctive)

Mars, eyalet bayraklarının halk tarafından ne kadar benimsendiğinden ve pek çok farklı yerde kullanıldığından da bahsediyor. Örneğin Chicago bayrağını berber dükkanındaki bir aynada veya bir kahve fincanının üzerinde görmek mümkün. Hatta Chicago’da hayatını kaybeden bir polis veya itfaiyecinin tabutunun, genellikle Amerikan bayrağı yerine Chicago bayrağına sarıldığına dikkat çekiyor.

Daha önce hiç ilgi duymadığım bir konu olmasına rağmen, Roman Mars’ın konuşmasını izledikten sonra, bana göre dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un, belediyenin kullandığı amblem dışında kendisine yakışan bir bayrağı olmamasını büyük bir eksiklik olarak hissettim.

Tasarımcı değilim ama eminim ki birbirinden yetenekli tasarımcılarımız tarafından Istanbul’a yakışır bir bayrak tasarlayabiliriz.

Var mısınız?

Eğer konu sizin de ilginizi çektiyse, hemen elinize bir kağıt kalem alarak veya bilgisayarinizi kullanarak tasarıma başlayabilirsiniz. İlk çalışmalarınızın mükemmel olmasına hiç gerek yok. Bence önemli olan iyi bir fikir yakalamak ve bir taslak çizebilmek. Sonrasını usta eller tamamlayacaktır. Aşağıda, konuşmada verilen iyi ve kötu tasarım örneklerini ve kendi tasarimınıza en kolay şekilde nasıl başlayabileceğinizi anlatan görselleri bulabilirsiniz.

Tasarımlarınızı hazırladıktan sonra bayrak@erdemgezer.com adresine mail atarsanız, hepsini bir araya toplayıp sizlerle paylaştıktan sonra hepbirlike en başarılı tasarımları seçebiliriz.

İSTANBUL BAYRAĞI TASARIMI GÖNDER

###Roman Mars’ın konuşmasında paylaştığı iyi tasarlanmış bayrak örnekleri:

####Amsterdam bayrağı Amsterdam bayrağı

####Chicago bayrağı Chicago bayrağı

###Ve kötu bayrak tasarımları

####Milwaukee bayrağı Milwaukee bayrağı

####San Francisco bayrağı San Francisco bayrağı

####Pocatello bayrağı Pocatello bayrağı

###Iyi bir bayrak nasıl tasarlanır? İyi bir bayrak nasıl tasarlanır

Bir kağida 1 x 1.5 inç (2.54 x 3.81 cm) ölçülerinde bir dikdötrgen çizin ve bayrağınızı bu dikdörtgenin içine sığacak şekilde tasarlamaya başlayın. Bu sayede bir bayrağa uzaktan bakıldığında nasıl görüleceğini göz önünde bulundurmuş olacaksınız ve bu bakış açısıyla daha iyi bir tasarım yapabileceksiniz.

Haydi şimdi sıra sizde…